Historia Ząbkowice Śląskie. Losy miejscowości od 1932 roku
W 1932 roku miała miejsce wielka reforma w Niemczech, w wyniku której zlikwidowano powiat ziębicki, czego efektem było włączenie Ziębic do powiatu ząbkowickiego. Do dnia dzisiejszego granice te się nie zmieniły.
Zobacz też: Historia Ząbkowice Śląskie. Dzieje miejscowości od XIX wieku
Po II wojnie światowej
Ząbkowice Śląskie nie odniosły znacznych zniszczeń w trakcie II wojny światowej. Po zakończeniu konfliktu miejscowość wraz z terenem Dolnego Śląska weszły w granicę Polski, a niemiecką ludność wysiedlono. Nazwa urzędowa Ząbkowice Śląskie została zatwierdzona oficjalnie 7 maja 1946 roku. Po zakończeniu wojny wiele osób zaangażowało się w renowacje oraz zachowanie cennych zabytków w mieście. Jedna z największych atrakcji miejscowości do dziś, czyli Krzywa Wieża, została odrestaurowana w 1964 roku, dzięki czemu w końcu po 23 latach mogła zostać udostępniona dla turystów.
Zobacz też: Atrakcje Ząbkowice Śląskie. Krzywa Wieża
W 1972 roku przy ulicy Krzywej powstała Regionalna Izba Pamiątek. Niestety w kolejnych latach architektura ulegała wielu zniszczeniom, wynikającym z zaniedbania budynków, których renowacja rozpoczęła się w latach 90. XX wieku. W tym okresie odnowiono ratusz, rynek, zabezpieczono ruiny zamku i jego podziemi.
Zobacz też: Historia Ząbkowice Śląskie. Co działo się w miejscowości do XIX wieku?