Historia Barda. Co działo się w miejscowości do pierwszej połowy XIX wieku?
W połowie XVIII wieku pomiędzy Prusami a Austrią rozpętały się wojny śląskie. Wojska toczące walkę wielokrotnie zajmowały Bardo. W 1774 roku świątynię w Bardzo odwiedził król Fryderyk II. Gdy zobaczył, że w świątyni brakuje organów, a zakonników nie stać na instrument, obiecał:
“Niech tylko pomodli się pilnie ażebym zwyciężył, a ja załatwię pieniądze”
Zobacz też: Atrakcje Bardo. Organy Eberharda
W 1807 roku miejscowość została zajęta przez oddziały francuskie pod dowództwem gen. Leferb’a, a chwilę po tym do Barda przybył brat Napoleona – książę Hieronim. W klasztorze zorganizował on swoją kwaterę, a jego pomieszczenia zostały sprofanowane. W 1812 roku królowa Holandii, Fryderyka Luiza Wilhelmina kupiła majątek po cystersach, w którym w pomieszczeniach świątyni urządziła szkołę.
Zobacz też: Historia Barda. Co działo się w miejscowości od X do XV wieku?
Wojny napoleońskie zakończyły się, a po nich przyszedł czas na ponowny rozwój miejscowości. Droga, która przebiegała przez Bardo, była przepełniona podróżującymi do uzdrowisk znajdujących się na Ziemi Kłodzkiej. Jedną z osób, która przejeżdżała przez drogą był Fryderyk Chopin, który wraz z mamą i dwoma siostrami 3 sierpnia 1826r roku podróżował do uzdrowiska w Dusznikach.
Zobacz też: Historia Barda. Co działo się w miejscowości do XVII wieku?