Historia Barda. Co działo się w miejscowości od X do XV wieku?
Bardo jest jednym z najstarszych miast na terenie Dolnego Śląska. Już od najdawniejszych czasów wzdłuż Nysy Kłodzkiej istniała droga handlowa, która łączyła Polskę z Czechami. W okresie wczesnopiastowskim w Bardzie przebiegała południowa granica obszaru plemiennego Ślężan. Pierwszy gród w miejscowości założono w X wieku, który następnie stał się kasztelanią książęcą. Zniszczono go w 1039 roku w trakcie najazdu księcia czeskiego Brzetysława I.
Zobacz też: Atrakcje Bardo Organy Eberharda
Cystersi zakupili te tereny w 1299 i były one w ich rękach aż do 1810 roku. Pierwszy kościół nazywany “czeskim” wybudowano w 1315 roku. Według wielu legend w około 1200 roku w Bardzie rozszerzył się kult maryjny, związany z cudowną figurką Matki Boskiej, która do dziś jest skarbem miejscowości. Dzięki swojemu położeniu miasto rozwijało się i chętnie przyjeżdżali do niego ludzie odbywający pielgrzymki do miejsc kultu. Ze względu na liczne wizyty pątników wybudowano drugi kościół nazwany “niemieckim”. Niestety obie świątynie doszczętnie zniszczono w 1425 roku w trakcie najazdu husytów na Śląsk.
W II połowie XV wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze. W tym tez okresie, mieszkańcy Barda byli świadkami objawienia. Gdy na ziemię śląską miały spaść nieszczęścia, nagle na kamieniu na Górze Kalwarii objawiła im się Matka Boska. Pamiątką po objawieniu się Świętej jest odbicie jej stóp na kamieniu, które do dziś można zobaczyć na Górze Kalwarii.
Zobacz też: Atrakcje Ziemi Ząbkowickiej. Przełom Bardzki, czyli Cud Sudetów