Znęcał się psychicznie nad żoną - ZabkowickieInfo.pl

Znęcał się psychicznie nad żoną

Znęcał się nad żoną. Groził, że podpali dom. Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie.
fot. pixabay.com

Pierwszego lutego policjanci otrzymali zgłoszenie o znęcaniu się nad żoną. Sprawcą jest 41-letni mieszkaniec powiatu ząbkowickiego. Mężczyzna groził także, że wyleje w domu benzynę i wszystko podpali.

41-latek został zatrzymany w policyjnym areszcie, wszczęto także procedurę o sporządzenie tzw.  „Niebieskiej Karty”. Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich zastosował wobec mężczyzny srodek zapobiegawczy w postaci tymczasowego, dwumiesięcznego aresztu.

Informuje Ilona Golec, oficer prasowy w ząbkowickiej policji.

Mężczyzna spędzi teraz najbliższe dwa miesiące w areszcie. Kobieta czeka teraz na wydanie “Niebieskiej Karty”.

Czym jest niebieska karta

Jest to procedura, której celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie Niebieskiej Karty A. Można to zrobić podczas interwencji policji w domu – policja ma obowiązek taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na posterunek i tam policja również ma obowiązek założyć Niebieską Kartę. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie Niebieską Kartę zakładają również:

  • Ośrodka Pomocy Społecznej
  • placówki oświatowe – szkoły, przedszkola
  • placówki służby zdrowia – przychodnie, szpitale
  • gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych
fot. niebieskalinia.pl

Przy założeniu Niebieskiej Karty A osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie Niebieska Karta B z informacjami gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.

>