Atrakcje w powiecie Ząbkowickim. Spacer po trasie do Kamienia Brygidy
Sezon letni to czas, w którym korzystamy z pięknej pogody i każdą wolną chwilę spędzamy na łonie natury. Jednym z kierunków chętnie wybieranych na weekendowe wycieczki są Góry Bardzkie. W ich wschodniej części leży głaz narzutowy nazwany Kamieniem Brygidy.
Zobacz też:Atrakcje w powiecie ząbkowickim. Miejsce Hrabiowskie w Bardzie
Kamień Brygidy – jak przebiega trasa?
Trasa do Kamienia Brygidy przebiega przez oznakowany szlak czerwonej ścieżki rowerowej. Droga jest bardzo łagodna i stopniowo pnie się ku górze, dlatego też idealnie sprawdzi się nie tylko dla osób prowadzących aktywny tryb życia, ale także starszych lub rodziców z małymi dziećmi.
Trasa biegnie leśną drogą mieszczącą się w dolinie potoku, nazwaną Długą Drogą, pomiędzy szczytami – od północy Kozłem (ok. 468 m) i Brony (392 m) i od południa Kozim Grzbietem. teren ten jest dość zacieniony, więc w upalne dni staje się idealnym schronieniem od gorących promieni słonecznych. W weekendy na ścieżkach można spotkać wielu turystów i rowerzystów.
Zobacz też: Atrakcje w powiecie ząbkowickim. Zespół dworski w Kalinowicach Górnych
Kamień Brygidy – skąd wzięła się jego nazwa?
Kamień znajduje się na wysokości 380 m n.p.m. Jest to głaz narzutowy powstały z czerwonego granitu przyniesiony ze Skandynawii przez pokrywę lodową. Na górze głazu wykuto krzyż słoneczny, którego rozpiętość ramion wynosi 20 i 22 cm. Najprawdopodobniej pochodzi on z 1295 roku, a jego autorem byli Opaci z Kamieńca Ząbkowickiego.
Jak głosi legenda, pewna służąca o imieniu Brygida często odpoczywała na głazie po tym jak dźwigała ciężki chrust na plecach. Pewnego dnia, gdy zasnęła, chrust zleciał bokiem i chusta, w której się znajdował udusiła dziewczynę.